aktualizováno: 28.01.2018 19:13:39 

Donarova samota - Jízdárna Litoboř

Nabídka služeb

 

Nabídka služeb

         

Naší cílem je zajistit pro širokou veřejnost co největší škálu relaxace i sportovní zábavy. 

Základem jsou u nás koně: hipoterapie, to je léčebná metoda pro mentálně a zdravotně postižené, stejně tak pro osoby unavené pracovním vytížením.  

Naší hlavní nápní je výuka jízd pro malé i velké, příprava na ZZJV, účast na závodech, tábory, pobyty rodin, rodinné akce.

Ustájení koní.

Pro klienty, kteří chtějí strávit pár dní volna či delší dovolenou u koní nebo podle svých plánů máme připraveno ubytování v klasickém apartmánu. 

Služby na přání: Klienti k nám docházejí se stále novými nápady. Ať už se jedná o individuální (focení s koňmi do rodinných alb, puťák,...) nebo skupinové (tady je potřeba ohlasu více lidí- tábory, firemní akce, kroužky,...) snažíme se je splnit dle Vašich představ.

Nabízíme ustájení a odchov, výcvik hříbat. 

       
 
 
       

 


UBYTOVÁNÍ

Apartmán

Na našem statku nabízíme v současné době k pronájmu celý apartmán umístěn v areálu statku. Jeho součástí je v přízemí společenská místnost s kuchyňským koutem, krbem a sociálním zařízením, v patře pak ubytování pro 5-6 osob s TV, V ceně povlečení. Možnost objednat snídaně, večeře. Stravování v blízkosti 2-5km.Roubenka

Od 12/07 v nabídce roubená chalupa v areálu statku. V přízemí společenská místnost s krbem, sociálka, v patře dva pokoje (3 osoby na pokoj + přistýlka).

Termín si můžete zamluvit na tel. < xml:namespace prefix = "skype" />774 647 055, pro 100% rezervaci místa nutno zaplatit 30% zálohu do 7dní před nástupem. Nebo zašlete email jizdarna.litobor@seznam.cz.

Fotografie ubytování

 


VÝUKA JÍZD

Pokud budete mít zájem a chcete se naučit sami ovládat koně, uzdit si ho a sedlat, není nic jednoduššího než se zapsat na výuku. A tady začíná dřina. Někomu to půjde hned, někdo musí na sobě makat, ale výsledek je vždy stejný: krásný pocit ze souhry Vás a vašeho koně při vyjížďce. První samostatné kroky na jízdárně, první skoky, první Hubert...

Je pravidlem, že co se jezdec naučí v několika prvních hodinách, to si sebou ponese po celou jezdeckou kariéru. V mnoha jízdárnách se věnují několika klientům najednou v jedné hodině, tím je (snad) nevědomky nechají naučit zlozvyky ovládání koně (kopání, tahání za hubu, špatný sed,..), a pak vydělávají celý život na jejich opravách. Při výuce dbáme hned na správné začátky, aby bylo na čem stavět. Na hodině se věnujeme jednomu, maximálně 2 klientům. Výuka probíhá ve venkovní jízdárně, v zimě nebo nepřízni počasí v kryté hale.

Pro ctižádostivější zajišťujeme přípravu na ZZJV, účast na závodech (hobby nebo oficiální).

Dále pak zajišťujeme praxe pro studenty středních a vysokých škol.

V roce 2008 dokončena kvalitní písková jízdárna a pořádání prvních hobby závodů.

V plánu nový areál.

Vyjížďky do okolí jezdíme od hodiny výše. Máme tu mnoho různých (terén, náročnost, délka) okruhů, které se volí s ohledem na zkušenosti a přání zákazníka. Při vyjížďkách vždy zapůjčujeme helmy. Povezou Vás klidní koně, které i tak budeme jistit na vodítku. Jezdíme za jakéhokoli počasí.

 


HIPOTERAPIE

Naší hlavní pracovní náplní je hipoterapie pro zdravotně i mentálně handicapované. S úspěchem ji provádíme od roku 1999. Několikrát jsem byli hipoterapii s našimi koňmi předvádět na přehlídkách a výstavách.

V současné době k nám dochází stacionáře, ÚSP a soukromí klienti (přibližně 40 klientů), pravidelně jednou týdně.

 

více foto v galerii...

 

Zde si zkráceně řekneme něco o Hipoterapii:

Hipoterapii si můžeme rozdělit na 3 části:< xml:namespace prefix = "o" />

   Hipoterapie - jedná se o využití působení sedu nebo kroku koně na pacienta. Hipoterapie je významnou složkou komplexní léčby klientů neurologie, ortopedie a interního lékařství. Je to individuální cílená terapie, při které je klient z hlediska ovládání a vedení koně pasivní, je však nucen aktivovat svoje správné držení těla vzhledem k pohybu koně. Při vlastní terapii klient leží nebo sedí na vedeném koni a je korigován vyškoleným fyzioterapeutem. Koně vede hipolog, který s fyzioterapeutem aktivně spolupracuje. Podle druhu a stupně postižení klienta lze využít pomoci jednoho až dvou pomocníků. Pro tuto formu terapie je nutné doporučení odborným lékařem - neurologem, rehabilitačním lékařem, ortopedem.

  Pedagogicko-psychologické ježdění - využívá se zvláště u psychiatrických pacientů. Cílem je vytvoření buď přímého vztahu pacient-kůň nebo vztahu pacient-kůň-terapeut + komunita dalších lidí. Kůň koriguje psychické a fyzické příznaky vyvolané duševní chorobou, poruchy chování dětí a adolescentů, slouží při výuce mentálně retardovaných dětí. Klienti jsou do této formy terapie zařazováni psychologem či psychiatrem. Terapie je skupinová, ale lze dle stavu pacienta využít i individuálního přístupu. Používá se voltižní ježdění nebo aktivní ovládání koně pacientem. Dále jako terapeutický prvek slouží specifické prostředí stáje a samotný kontakt s koněm: navazování kontaktů mezi klienty a koňmi, práce ve stáji, ošetřování, hlazení, pozorování koní atd. Důležitá je podpora sebedůvěry pacienta prostřednictvím cvičení odvahy, samostatnosti, obratnosti, nebo naopak podle konkrétní diagnózy tlumení agresivity, výchova k zodpovědnosti a kázni. Důležitá je i spolupráce s ostatními pacienty. Pedagogicko-psychologické ježdění provádí odborníci zabývající se příslušnou problematikou klienta (psycholog, psychiatr, pedagog) ve spolupráci s hipologem, eventuelně s pomocníky.

 Paravoltiž -sportovní ježdění pro handicapované -sportovní disciplína ve které cvičenec (voltižér) vykonává cvičení akrobatických prvků na neosedlaném koni, vedeném lonžérem na lonži ve voltižním kruhu na levou ruku. Paravoltiž je shodná v základech s voltiží, ale je přizpůsobená handicapovanému jedinci. Jezdec pod dohledem vyškoleného cvičitele jezdectví absolvuje jezdecký výcvik, který musí respektovat možnosti jezdce. Při každé nejasnosti je nutná konzultace s fyzioterapeutem. Navíc umožňuje pacientům snáze se vyrovnat se svým postižením, přidává jim další náplň smyslu života ve společnosti a také zvyšuje jejich sebevědomí. Nezastupitelný je přímý kontakt handicapovaných dětí s jejich vrstevníky spolu s postupnou asimilací do normálního denního života.

 Působením hipoterapie dochází zvláště k:
1. Koordinaci pohybů
2. Synchronizaci organismu
3. Vyvolání vzorce chůze a jeho reedukaci
4. Staré patologické pohybové vzorce jsou nahrazovány standardními pohybovými stereotypy
5. Ovlivňování psychiky
 

Zastavím se u posledního bodu ovlivňování psychiky, kde jde o vazbu kůň - člověk:

Hipoterapie totiž působí pozitivně na sebevědomí, uvědomění si sebe samotného a snížení emoční hladiny. Zároveň odbourává nedůvěru a úzkost, napomáhá komunikaci a současně tlumí agresivitu a hyperaktivitu.

 Závěrem bychom chtěli dodat: Hipoterapie patří mezi nejpříjemnější metody léčebné rehabilitace, která je určena pro rehabilitaci klientů s diagnózami: dětská mozková obrna, roztroušená skleróza mozkomíšní, centrální mozkové příhody, Downův syndrom, vadné držení těla, asthma bronchiale, skoliózy, amputace končetin, senzomotorická postižení a další, které jsou spojeny s poruchou pohybového aparátu, koordinace a rovnováhy. Hipoterapie je vždy indikována odborným lékařem v rámci komplexní rehabilitační péče. Základní rozdíl mezi hipoterapií a sportovním ježděním je v tom, že při sportu jezdec ovládá koně, zatímco při terapii kůň ovládá jezdce. V terapii je využíván krok zdravého koně a vnímání pohybu jeho hřbetu. Kůň na jezdce přenáší střídavý vzor chůze, který je totožný s lidským. Zároveň svého jezdce neustále vychyluje z těžiště a ten se mu snaží podvědomě přizpůsobit a nalézt rovnováhu. Zapojují se zádové svaly, mezilopatkové, břišní a hýžďové svaly, protahují se zkrácené svaly. Klienti mohou absolvovat terapii vsedě po i proti směru jízdy a vleže na břiše proti směru jízdy s oporou o předloktí nebo o natažené horní končetiny. Jakou polohu klient na koni zaujme, to rozhoduje vždy fyzioterapeut podle stupně psychomotorického vývoje a cíle terapie.

 


DĚTSKÉ KROUŽKY

Děti se učívše kolem koní - čištění, vodění a sedlání koní, vzájemná pomoc mezi sebou. Jízda na koni, zapřahání do vozu, absolvují na statku pobyty a ty zdatnější předvádí na přehlídkách a soutěžích, co už se naučily.

Více o dětských kroužcích ZDE

 


SLUŽBY NA PŘÁNÍ
 

V současné době jsme zahájili spolupráci s občanským sdružením Babiččino údolí 2006, od roku 2008 budeme součástí mnoha pořádaných akcí jak v České Skalici tak v Ratibořicích.

Na Vaše přání Vám připravíme jakýkoli program dle Vašich představ a našich možností (pod dohledem zkušeného personálu za plné bezpečnosti). Všechny programy šijeme na míru (na Vaše požadavky Vám zašleme návrh programu i předběžnou cenou).

- školy v přírodě, jednodenní exurze pro školy i školky, besedy

- tábory, dny dětí, pro školy, pro dětské domovy, ÚSP 

- firemní akce, rauty, grilování, odměny pro Vaše zaměstnance

- vyjížďky v kočáře (..k zámku, k řece za grilováním,..), svatby

- víkendové výukové programy (ubytování, výuka jízd, vyjížďka do terénu) - slevy!

- letní rodinné programy (ubytování, vyjížďky na koni, na kole, průvodce, doporučení výletů) - slevy!

- skioring, či na snowboardu

- puťák (...plavení s koňmi,noc po širákem,...) - spolupráce s autokempem Brodský

     

 

TOPlist